Vlna: Love me or hate me...

 

Vlna je přírodní materiál ze zvířecí srsti, na který nalezneme spoustu rozporuplných názorů. Část populace na něj nedá dopustit, protože jeho vlastnosti jsou až zázračné. Jsou ale také lidé, které i ta nejjemnější vlna škrábe a je jim nepříjemná, čímž se stává nenositelnou.

Hlavní vlastností, kterou se vlna zapsala do historie odívání je její termoregulační schopnosti. Tento materiál totiž v zimě hřeje a v létě chladí. Dále také reguluje vlhkost, má antibakteriální vlastnosti a je skvěle prodyšný. Takové merino spodní oblečení tak bývá nedílnou součástí vybavení na nejrůznější túry.

 

 

Vlna pochází nejčastěji od ovcí, ale nalezneme i kozí, lamí, velbloudí nebo králičí. Oblibu v posledních letech zaznamenal typ nazývaný merino, který pochází od ovcí domácích.

Výhoda merina je především v jeho jemnosti a tenkosti, je proto ideální jako spodní vrstva oblečení, která napomáhá k termoregulaci. Rozdíl mezi merinem a klasickou vlnou je v tloušťce jednotlivých vláken, která tvoří z prvního jmenovaného jemnější materiál.

 

 

Vlna se nedoporučuje příliš často prát či jinak čistit. Není náchylná na pachy a tudíž často stačí, nechat například kabát venku na čerstvém vzduchu nebo jej opatrně vykartáčovat.

Některé kousky je sice možné vyprat při malé teplotě a nízkých otáčkách v pračce, je však důležité se vždy řídit štítkem s doporučeným postupem čištění. Drahé kabáty je pak lepší svěřit do péče profesionálních čistíren.

 

Zajímavou informací může být i fakt, že vlna je 100% obnovitelný materiál. Ovce při stříhání nijak netrpí a jejich farmáři si je často hýčkají. Pokud tedy vlněné produkty na své kůži snesete, není důvod se této textilií vyhýbat. Ano, cena často bývá vyšší, ale při správné péčí Vám vydrží dlouhé roky.

 

TIP: Pokud Vás vlna kouše, ale i přesto byste jí rádi nosili můžeme Vám doporučit si vybírat oversize vlněné svetry, pod které si můžete obléct například viskózový nebo bavlněný rolák či tričko s dlouhým rukávem.